Az intermolekuláris kölcsönhatások áttekintése

 

            Az előző fejezetben vázoltuk azokat a statisztikus mechanikai alapokat, amelyek révén egy termodinamikai rendszert jellemző konfigurációs mennyiségek meghatározhatók. Ha a termodinamikai határfeltételeket rögzítettük, "csupán" az intermolekuláris párpotenciált kell ismernünk. Ennek meghatározása meglehetősen nehéz feladat.

            Két alapvető osztályát ismerjük az intermolekuláris potenciáloknak. Az egyik esetben ab initio kvantummechanikai számításokat végeznek az egymáshoz képest  helyzetben lévő különálló párok nagy számú konfigurációjára, és a kapott eredményekhez analitikus függvényeket illesztenek. Az alkalmazott közelítésektől függően (bázis nagysága, korrelációs energia figyelembevétele stb.) ez nagyon számolásigényes feladat.

            Ezért gyakran teljesen empirikus modellpotenciálokat használnak. Ezek olyan analitikus egyenletek, melyek általában több, a kölcsönhatásban részt vevő molekulákra jellemző paramétert tartalmaznak. A paramétereket úgy határozzák meg, hogy a modellből számolt elméleti eredmények illeszkedjenek a kísérleti adatokhoz. Általában spektroszkópiai- és molekulasugár-kísérletekből, illetve a modell-paraméterek transzport- és termodinamikai (fázisegyensúlyi) tulajdonságokhoz való illesztéséből szerezhetünk információkat. Sokszor a két módszer (empirikus, ab initio) kombinálásával állítják elő a megfelelő potenciált.

            Minél bonyolultabb, több paramétert tartalmazó a modellpotenciál, annál pontosabban írható le az illető fluidum; ekkor azonban a számítási munka is megsokszorozódik. Kompromisszumot kell kötni a valóság pontos leírása és a kezelhetőség között. Már meglehetősen bonyolult molekulákból álló fluidumokra is (úgymint alkánokra, alkoholokra, éterekre, asszociált folyadékokra stb.) határoztak meg realisztikus intermolekuláris potenciálokat és végeztek szimulációkat. Rendkívül kiterjedt a vízre vonatkozó irodalom.

            Általában olyan modellpotenciálokat használunk, melyek kevés paramétert tartalmaznak, könnyen kezelhetők, ezért az irodalomban is rendkívül elterjedtek. Ezáltal mód nyílik eredményeinknek más szerzők eredményeivel való összehasonlítására. A rendelkezésünkre álló számítástechnikai kapacitás szűkös volta is az egyszerű modellek használatát indokolta. Ezek az egyszerű potenciálok azért is előnyösek, mert bár egyik reális fluidumot sem jellemzik  pontosan, a molekulák egy adott, valamely közös tulajdonsággal bíró csoportjának kvalitatív leírására alkalmasak. Például a Stockmayer-potenciál a dipoláris molekulák egyszerű modellje.

 

            Feltehető, hogy a párpotenciál a tömegközéppontok távolságától függ. Szokás a párpotenciált különböző járulékok összegére bontani:

 

(1) Rövid hatótávolságú vegyérték- vagy kémiai energiák. Kémiailag telített molekulák (csak ilyeneket vizsgálunk) esetében ez pozitív járulék, taszító erőnek felel meg, és az elektronfelhők átfedésekor fellépő kvantummechanikai kizárási-elv következménye. Ezek a potenciálok jól közelíthetők a következő exponenciális kifejezéssel: . Egy adott intervallumon ez a  függvénnyel helyettesíthető, amely intervallumon  s jó közelítéssel konstansnak vehető. További egyszerűsítés az, hogy ha s-et az egész intervallumon állandónak tekintjük.

 

(2) Rövid vagy közepes hatótávolságúak az átmeneti jellegű kölcsönhatások, melyekre példa a hidrogénkötés és a töltésátviteli kölcsönhatások. A kémiai kötés energiájánál kisebb energiájúak (0.05-0.5 eV) és ún. asszociált molekulákat hoznak létre. Ezek tárgyalása meglehetősen bonyolult és nem képezi jelen dolgozat tárgyát.

 

(3) A van der Waals erők akkor lépnek fel, amikor a molekulák olyan messzire kerülnek egymástól, hogy elektronfelhőik nem lapolódnak át. Gyenge, vonzó jellegű kölcsönhatások, ezek okozzák a gázok ideális állapottól való eltérését, ill. a molekulakristályok kohézióját. Kvantummechanikai tárgyalásuk perturbációszámítással történik. A perturbációs sorfejtésben a következő járulékok lépnek fel:

(a) Amennyiben a kölcsönhatásban résztvevő molekuláknak állandó elektromos (dipólus, kvadrupólus stb.) nyomatékuk van, azaz a molekula nem gömbszimmetrikus, a közvetlen elektrosztatikus kölcsönhatások lépnek fel. Ezek a klasszikus elektrosztatika segítségével jól tárgyalhatók, a molekulát alkotó töltéseloszlásra a multipólus-sorfejtést alkalmazva, a teljes kölcsönhatás a különböző elektromos nyomatékok közötti kölcsönhatások összegeként áll elő (dipólus-dipólus, dipólus-quadrupólus, quadrupólus-quadrupólus stb.). A dipólus-dipólus kölcsönhatást a következő potenciállal írunk le (Gauss mértékegységrendszerben):

 

 

ahol  az  vektor irányába mutató egységvektor. Reális gázok esetén a hőmozgás energiája nagyobb, mint , ekkor a molekulák a Boltzmann-eloszlás szerint állnak be a különböző irányokba. A szögek szerinti átlagolás után (első rendben) a dipólusirányítási vagy Keesom-féle kölcsönhatáshoz jutunk, amely a távolság hatodik hatványával fordítottan arányos: .

 

Ha töltött részecskét (iont) modellezünk, a Coulomb kölcsönhatást használjuk

 

(b) Az indukciós vagy polarizációs energiák oka, hogy valamely molekula töltéseloszlása a másik molekula permanens multipólusa által polarizálódik. Az indukált momentum kölcsönhatásba lép a másik molekula permanens momentumával. Irány szerint átlagolt alakja adja az ún. Debye-féle kölcsönhatást. Itt ezzel a kölcsönhatással sem foglalkozunk.

 

(c) Míg az előző két kölcsönhatás klasszikusan tárgyalható, az ingadozási vagy diszperziós energiák csak a kvantumelméletből határozhatók meg. Bár az atomok és az apoláros molekulák pozitív és negatív töltéseinek középpontja időátlagban egybeesik, a töltéseloszlás gyorsan változik, emiatt gyorsan változó momentum jön létre, ami kölcsönhatásba lép a másik részecske hasonló, pillanatnyi momentumával. Ez egy vonzó kölcsönhatást eredményez, ami az elektronkorreláció következménye. Az elektronok a korreláció miatt úgy helyezkednek el, hogy az összetett rendszer energiája kisebb legyen. A számolásokat elvégezve a diszperziós potenciálra egy az  hatványai szerinti aszimptotikus sort kapunk:

 

 

ahol a hatodrendű tagok a dipólus-dipólus, a nyolcadrendűek a dipólus-kvadrupólus, a tizedrendűek a dipólus-oktopólus és a kvadrupólus-kvadrupólus stb. kölcsönhatásoknak felelnek meg. Az oszcillátormodellt alkalmazva, melyben a molekulák kvantumállapotait harmonikus oszcillátorokkal modellezik, a fenti együtthatókra a molekulák polarizálhatóságát, és ionizációs energiáját tartalmazó kifejezések vezethetők le. Ezek az ún. London-Margenau-formulák.

 

            Egy adott molekulapár közötti összetett potenciál felépítésekor többféle módon szoktak eljárni. Szokás a potenciált felosztani izotróp és anizotróp összetevőkre. Az izotróp tag gömbszimmetrikus és tartalmazza a rövid távú taszító és a diszperziós kölcsönhatást egyaránt. Az általános Buckingham-potenciál alakja:   . Ezen különböző közelítő jellegű egyszerűsítések hajthatók végre. Ha mind a diszperziós, mind  az exponenciális taszító tagot egy hatványfüggvénnyel közelítjük, akkor a Mie-potenciálhoz jutunk: .

            Az egyszerű centrális potenciálokat szokás a következő, egy energia- és egy távolságparamétert tartalmazó, formában felvenni: . A disszertációban előforduló potenciálok a következők. A részecskét egy  átmérőjű merev gömbnek feltételezve a merevgömb (HS) potenciálról beszélünk:

 

 

A Mie-potenciál speciális esete a rendkívül elterjedt 6,12 vagy Lennard-Jones potenciál:

 

A diszperziós kölcsönhatást elhanyagolva a taszító lágygömb (SS) potenciált kapjuk:

 

 

A csak taszító tagot tartalmazó merev- és lágygömb potenciálok főként magas nyomáson ill. hőmérsékleten nyújtanak elfogadható modellt a reális rendszerekre.

            Az anizotróp tag az indukciós és elektrosztatikus kölcsönhatásokat, valamint egy a molekula alakjára jellemző tagot tartalmaz. Ez utóbbit gyakran írják le egy szögfüggő, rövid hatótávolságú átlapolódási potenciállal, melyet gömbharmonikusok szerint sorfejtett alakban vesznek fel. Megjegyezzük, hogy egyes alkalmazásokban a teljes potenciált is így írják fel. A molekula alakjának figyelembe vételére sokkal inkább elterjedt módszer a többcentrumú potenciálok használata, ahol a molekulát több, általában az atomokon elhelyezett, centrális, atomi potenciálokkal jellemzik (többcentrumú Lennard-Jones modell).